Parlamenti Evropian ka votuar për një rezolutë të armëpushimit në Rripin e Gazës dhe për të përshpejtuar dërgimin e ndihmave humanitare në territor.

Rezoluta, e cila është thjesht simbolike dhe nuk ka peshë ligjore, u miratua me 312 vota pro, 131 kundër dhe 72 abstenime, raporton Al Jazeera.

27 liderët e bllokut ende nuk kanë rënë dakord unanimisht të bëjnë thirrje për një armëpushim, pavarësisht lutjeve të vendeve anëtare si Belgjika, Irlanda dhe Spanja. Deri më tani, linja e tyre zyrtare mbetet e fokusuar në “pauzat dhe korridoret humanitare”.

Artikulli paraprakDEKRETOI LIGJIN PËR KOMISIONET PËR HETIMORE, BARDHI: TË MOS I FRYJË PËRÇARJES
Artikulli tjetër“ZGJEDHORJA”/ OSBE SËRISH THIRRJE