ERDOGAN DEKLARON SE PROÇESI NDAJ KUNDËRSHTARËVE ËSHTË I DREJTË.Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vlerësuar se procesi ndaj kundërshtarëve të tij është “i pastër dhe ligjor”.Ndërkohë që këtë proces e ka kritikuar ashpër Bashkimi Evropian.

E kam shikuar këtë proces për së afërti si president i këtij vendi”, tha sot Erdogan, gjatë një fjalimi televiziv, dhe ka shtuar se “çdo gjë është ligjore dhe në linjë me procedurën”.Këto komente u bënë një ditë pasi një gjykatë në Stamboll ka shpallur fletarrest për personin Fethullah Gulen, me seli në Shtetet e Bashkuara, të cilin zoti Erdogan e akuzon se e udhëheq “një shtet paralel” nga ekzili në Amerikë.Më 19 dhjetor, gjykata në Stamboll, po ashtu, ka vendosur për mbajtjen në arrest të të akuzuarve për terrorizëm, Hidayet Karaca, shef i televizionit Samanyolu, që e mbështet Gulenin, dhe tre të tjerëve. Arrestimi i 30 njerëzve, fundjavën e kaluar, pas ndërhyrjeve kundër gazetarëve, autorëve të skenarëve dhe policëve, që konsiderohen se janë të afërt me zotin Gulen, është kritikuar ashpër nga Bashkimi Evropian

Artikulli paraprakSHBA, DY POLICË EKZEKUTOHEN
Artikulli tjetërBASKETBOLL, VLLAZNIA FITON KUPËN E REPUBLIKËS