Një rrëfim i rrallë na jep një tjetër panorame të një lideri si Vladimir Putin, shpesh herë i përshkruar si i zymtë dhe narcizist. Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se kolapsi i Bashkimit Sovjetik shënoi fundin e “Rusisë historike”, duke pretenduar se ai ngiste një taksi për të përballuar jetesën pas rënies së BRSS sipas raportimit nga The Guardian.

Putin, një ish-agjent i shërbimeve të sigurimit të KGB-së të Bashkimit Sovjetik, po e përdorte historinë për të ilustruar vështirësitë e tij personale, ndërsa deklaroi rënien e BRSS një “tragjedi” për “shumicën e qytetarëve”.

Putini nuk ka pohuar kurrë më parë se ka punuar si shofer taksie në fillim të viteve 1990.

“Sinqerisht, nuk është shumë e këndshme të flasësh për të,” tha ai.

Në një dokumentar të vitit 2018, ai ndau një histori tjetër, duke thënë se kishte frikë se do t’i duhej të drejtonte një taksi pasi mentori dhe punëdhënësi i tij Anatoli Sobchak humbi rizgjedhjen si kryebashkiak i Shën Petersburgut.

Në vend të kësaj, Putin u transferua në Moskë dhe mori një punë në qeverinë kombëtare. Komentet ishin fragmente nga një film i transmetuesit Channel One të titulluar Rusia: Historia e fundit. Publikimi i tij përkon me 30-vjetorin e rënies së Bashkimit Sovjetik.

“Në fund të fundit, cili është kolapsi i Bashkimit Sovjetik? Ky është kolapsi i Rusisë historike nën emrin e Bashkimit Sovjetik”, citohet të ketë thënë lideri rus.

Një shërbëtor besnik i unionit, Putini u trondit kur u shpërbë, duke e quajtur dikur kolapsin “katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit të 20-të”.

Putini është i ndjeshëm ndaj zgjerimit të perceptuar të ambicieve ushtarake perëndimore në vendet ish-sovjetike dhe Rusia javën e kaluar kërkoi që NATO të anulonte zyrtarisht një vendim të vitit 2008 për të hapur derën e saj ndaj Gjeorgjisë dhe Ukrainës. Fundi i bashkimit solli me vete një periudhë të paqëndrueshmërisë intensive ekonomike që zhyti shumë në varfëri, pasi Rusia e sapo pavarur kaloi nga komunizmi në kapitalizëm.

Në dokumentar, Putin tha: “Ne jetuam si të gjithë, por ndonjëherë më duhej të fitoja para shtesë … si shofer privat. Nuk është e këndshme të flasësh sinqerisht, por fatkeqësisht kështu ndodhi.”

Nga të gjitha llogaritë, Putini ishte duke luftuar për të përballuar jetesën në muajt e drejtpërdrejtë pasi u kthye në Rusi nga Gjermania Lindore në fillim të vitit 1990. Por në maj të atij viti, ai u punësua nga Anatoly Sobchak, mentori i tij i ardhshëm, si ndihmës në Leningrad. Këshilli i qytetit. Dhe Putin mbeti i punësuar në KGB deri në përpjekjen e dështuar për grusht shteti kundër Mikhail Gorbachev në gusht 1991.

Në vitin e ardhshëm, zyra e Putinit ishte nën hetim për nënshkrimin e kontratave shumëmilionëshe për eksportimin e lëndëve të para si naftë dhe lëndë druri në këmbim të ushqimit.

Ndërsa lëndët e para dërgoheshin jashtë, ushqimi nuk mbërriti kurrë dhe kompanitë që jepnin licencat e eksportit u shpërndanë shpejt. Putin ka mohuar çdo keqbërje në këtë aferë, për të cilën politikanët e opozitës thanë se mund t’i kushtonte qytetit deri në 100 milionë dollarë. Deri në fillim të viteve 2010, ishte e mundur në shumë qytete ruse të përshëndeteshin makina private dhe të negociohej një tarifë për në vende të tjera të qytetit.

Artikulli paraprakVRITET 29-VJEÇARI, I RIU U QËLLUA PAS NJË SHERRI NË MARKET, DYSHOHET SE ISHIN TË DEHUR
Artikulli tjetërKTHJELLIME DHE NGRICA, TEMPERATURA DERI NË -7°C