Shqipëria do të përballet në Euro 2024 me Italinë, Spanjën dhe Kroacinë në fazën e grupeve. Ish trajneri i kuqezinjve, De Biasi ka dhënë një intervistë për Kohën, ku e ka cilësuar grupin B si mjaft të vështirë. Pavarësisht shkallës së vështirësisë, De Biasi ka besim te paraqitjet pozitive.

“Mendoj se shorti është shumë i vështirë dhe grupi është shumë i fortë për Shqipërinë. Shqipëria ka ekip cilësor por mendoj se është e pamundur të krahasohet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë”.

“Megjithatë në kohën kur mbahet Evropiani, në qershor dhe korrik të vitit të ardhshëm, ndoshta Shqipëria mund të jetë më e freskët se ekipet e tjetra për shkak se vetëm Kristijan Asllani ka gjasa të luajë gjatë në Ligën e Kampionëve me skuadrën e Interit. Të tjerat përfaqësuese kanë më shumë lojtarë, siç është Spanja që në radhët e veta ka shumë futbollistë të Barcelonës dhe Realit të cilët do të kenë ngarkesa dhe do të shpenzojnë shumë energji deri në fund të edicionit. Nuk është aspak grup i lehtë për Shqipërinë, por duke pasur parasysh lodhjen dhe ngarkesat e lojtarëve të përfaqësueseve tjera me klubet e tyre, mendoj dhe shpresoj që Shqipëria do te jetë befasia e madhe e këtij grupi”, – tha ai.

Artikulli paraprakFORBES PUBLIKON LISTËN ME DHJETË SPORTISTËT MË TË PAGUAR NË BOTË
Artikulli tjetërBEQARËT DO GJEJNË SHUMË MUNDËSI PËR TË BËRË TAKIME TË REJA, ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT