Pavarësisht performancës së saj elektrizuese dhe shumë emocionale, përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision, Besa Kokëdhima, nuk është kualifikuar.

Besa me këngën “Titan”, ishte renditur e 2-ta në radhë për të performuar në gjysmëfinalen e dytë të Eurovision 2024, por rrugëtimi i saj ishte i shkurtër. Gjashtë vendet e eliminuara ishin Shqipëria, Malta, Belgjika, Çekia, Danimarka dhe San Marino.

10 shtetet që patën sukses në votimin publik të së enjtes ishin:
Letonia
Austria
Holanda
Norvegjia
Izraeli
Greqia
Estonia
Zvicra
Gjeorgjia
Armenia

Artikulli paraprakPRITEN RESHJE SHIU, SI PARASHIKOHET MOTI PËR SOT
Artikulli tjetërTË DIELËN NË ATHINË, RAMA FTON EMIGRANTËT T’I BASHKOHEN: KALOJENI ME NE KËTË MOMENT