Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur të dhënat e fundit në lidhje me situatën e Covid-19 në vendin tonë. Sipas të dhënave të kësaj ministrie, nga 759 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë vetëm 33 qytetarë.

Ndërkohë që në 24 orët e fundit nuk raportohet asnjë humbje jete si pasojë e infektimit nga Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se personat të cilët kanë rezultuar pozitivë janë nga këto bashki:

23 në Tiranë, 2 në Durrës, Sarandë, Fier, 1 në Divjakë, Përmet, Korçë, Elbasan.
Janë 307 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.
Janë shëruar 30 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,277 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Maj 2022)

Raste të reja ditore 33
Të shëruar në 24 orë 30
Të shtruar në spitale 4
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 759

Testime totale 1,827,113
Raste pozitive 276,081
Raste të shëruara 272,277
Raste Aktive 307
Humbje jete 3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 212
Fier 19
Vlorë 16
Korçë 15
Gjirokastër 14
Shkodër 10
Durrës 7
Elbasan 6
Berat 3
Dibër 3
Kukës 1
Lezhë 1

Artikulli paraprakPËRFUNDON NUMËRIMI PËR ANËTARËT E KRYESISË SË PD, JA KUSH JANË FITUESIT
Artikulli tjetërTRAGJEDIA ME TRI VIKTIMA NË FUSHË ARRËS, FLET FQINJI QË TENTOI TË NDIHMONTE NËNËN DHE DY VAJZAT