Usain Bolt, sprinteri më i madh në histori,i jep fund karrierës së tij fantastike pas finales 4x100m.

“Unë nuk isha i sigurt nëse kisha fituar apo jo, i dhashë të gjitha, por unë mund të shihja Christian Coleman nga cep të syrit tim”, tha Mitchell-Blake. “Ndjenja e euforisë ishte nga pafundësia. Ne e thyem rekordin britanik.”

Rekordi i Britanisë së Madhe në 4×100 u vendos në Lojërat Olimpike të 1912 dhe 2004. 60,000 të pranishëm në stadium që kishin ardhur për ti dhuruar lamtumirën e sportistit më të mirë, përpara se të shkruhej një kapitull i ri.

Sot Bolt nuk është më pjesë e këtijë sporti. Ai është padyshim njëriu dhe ikona e këti sporti. Të gjithë rivalët e tij e pranuan gjatë gjithë kohës se ai është padyshim më i mirë se ata.

Artikulli paraprakMOS RESHTNI SË PARI PERËNDIMIN E DIELLIT, JA PËR ÇFARË NDIHMON
Artikulli tjetërGODET STUHIA KALIMTARE E GUSHTIT