Numri i të vdekurve në qytetin Derna të shkatërruar nga përmbytjet mund të arrijë në 20,000, sipas kryebashkiakut të qytetit lindor të Libisë që pësoi goditjen më të rëndë nga kalimi shkatërrues i stuhisë Daniel.

Abdnulmenam Al Ghaiti i tha televizionit al-Arabiya se këto vlerësime bazohen në numrin e banorëve në qytet që “u zhdukën” nga uji që përmbyti Derna natën e së dielës, pasi një lumë doli nga shtrati dhe dy diga u prishën.

Më shumë se 5,300 njerëz kanë vdekur që nga stuhia Daniel që goditi Derna dhe të paktën 10,000 persona janë të zhdukur. Ndërkohë autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës në Libinë lindore i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar për ndihmë, duke paralajmëruar se vendi nuk ka infrastrukturën e nevojshme për t’u përballur me një fatkeqësi të kësaj shkalle.

Në pamjet e publikuara qendra e qytetit dikur me popullsi të dendur, e ndërtuar përgjatë një shtrati të thatë lumi, tani është kthyer në një hapësirë ​​të gjerë dhe të sheshtë toke me baltë. Ndërtesat e larta u shembën dhe familje të tëra, që flinin brenda, nuk arritën të shpëtonin, raporton BBC.

“Të dyja qeveritë i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar për ndihmë. Qeveria e Unitetit Kombëtar [qeveria perëndimore] ka ofruar mbështetjen e saj dhe po koordinon veprimet e saj me qeverinë në lindje. Sfida tani është se si komuniteti ndërkombëtar do t’i përgjigjet nevojave dhe kërkesave të qeverive dhe se vendi ka nevojë për më shumë ndihmë të menjëhershme, pasi kushtet janë urgjente”, i tha rrjetit britanik Tawhid Pasha nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin.

Autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës në Libinë lindore dje i bënë thirrje komunitetit ndërkombëtar për ndihmë, duke paralajmëruar se vendi nuk ka infrastrukturën e nevojshme për t’u përballur me një fatkeqësi të kësaj shkalle. Kryebashkiaku i Derna tha se ekipet e shpëtimit nga Egjipti, Tunizia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Turqia dhe Katari kanë mbërritur në zonë.

Presidenti i Egjiptit Abdel Fattah al-Sisi urdhëroi ditën e djeshme të ngriheshin kampe në kufirin perëndimor të vendit për të strehuar të mbijetuarit nga përmbytjet shkatërruese në Libinë fqinje. Sipas gazetës “Al Ahram”, Sisi ka kërkuar që të organizohen kampe në bregdet, në kufirin me Libinë, “për vëllezërit tanë libianë që humbën shtëpitë e tyre”.

Midis viktimave në Derna janë të paktën 145 egjiptianë, trupat e të cilëve u riatdhesuan të martën. Sisi shprehu ngushëllimet e tij për familjet e tyre dhe bëri thirrje për “ndihmë urgjente” për të afërmit e viktimave.

Artikulli paraprakBALLA E MINISTRI BRITANIK JENRICK INAUGUROJNË LABORATORIN E REFERENCËS SË ADN NË POLICINË E SHTETIT
Artikulli tjetërBASHA: PD DHE GRUPI YNË DO VOTOJË PRO RRITJES SË PAGAVE TË SISTEMIT GJYQËSOR