Pas masakrës së 14 korrikut në vitin 2016 ku mbetën 86 persona të vdekur,Policia franceze bëri një operacion të gjerë për të gjetur çdo bashkëpuntorë

Mes tyre ishte 43 vjeçarja Enkelejda Zaçe, nga Elbasani bashkë me partnerin e saj Artan Lenja. Nga hetimet e policisë franceze u zbulua se dy shqiptarët kishin furnizuar me armë franko-tunizianin Mohamed Bouhlel, autori i masakrës që mori jetën e 86 njerëzve të pafajshëm.

Enkelejda Zaçe është liruar, gjatë kësaj kohe shqiptarja do të vëzhgohet nga autoritetet franceze. Autori i sulmit terroristë vodhi një kamion duke shkuar në parkun kryesor të Nisës duke shtypur njerëz të pafajshëm dhe më pas u ekzekutua nga policia.

Artikulli paraprak28 NENTORI,SPEKTAKEL FISHEKZJARRESH NE SHKODER
Artikulli tjetërZJARR I FUQISHËM NË MALIN E KRESHTËS