Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka ngritur në parlament problematikën e rritjes së çmimeve.

Sipas saj, bordet e ngritura nga qeveria në këtë kohë krize nuk janë të mjaftueshme për të zgjidhur situatën, ndërsa shton se qytetarët ndodhen në nevojë.

“Janë rritur prodhimet e shportës. Çfarë bën qeveria? Ajo bën një akt normativ ku vendos të konpesojë kompanitë e rindërtimit me 80 mln euro. Qeveria rrit me 80 mln euro bizneset e familjarëve dhe miqve. Sot çmimet në treg i përjetojnë të gjithë qytetarët, bizneset. Qeveria vendos të rishpërndajë të ardhurat shtesë në buxhet. Kush mendon për qytetarët.

Kush diskuton se çfarë përfitimi duhet të kenë qytetarët. Këto i interesojnë qytetarëve. Duhet të ketë guxim për të folur për kompanitë e karburanteve. Duhet të kesh guxim. Besoj që sot qytetarët kanë nevojë, që kushdo të ngre zërin dhe të tregojë guxim sepse për këtë jemi votuar”, tha Tabaku.

Artikulli paraprakVELIAJ PRET MINISTRIN ITALIAN TË KULTURËS DHE I JEP “ÇELËSIN E QYTETIT”, FRANCESCHINI: TIRANA, MODEL I ZHVILLIMIT DINAMIK
Artikulli tjetër“BANORËT E DUKAGJINIT PA ENERGJI”, DEPUTETJA GRETA BARDELI: THETHI PLOT ME TURISTË, POR NË MBRËMJE S’KA DRITA