Dyzet persona raportohet se kanë humbur jetën pasi mbytjes së një anijeje në Mesdheun Qendror, sipas gazetës italiane La Repubblica. Varka e madhe prej druri në të cilën ndodheshin emigrantët, ishte nisur javën e kaluar nga Libia për në Lampedusa.

La Repubblica shkruan se shkak për mbytjen e varkës mund të jetë bërë moti i keq, që kanë mbizotëruar në këtë zonë të veçantë detare ditët e fundit dhe se pavarësisht alarmit të dhënë nga ekipi i Alarm Phone dhe ngritjes së dy avionëve të Frontex dhe njërit prej Rojet bregdetare italiane, nuk mund të gjenden të humbur.

Në vitin 2023, të paktën 2,271 migrantë dhe refugjatë humbën jetën në Mesdheun Qendror.

Artikulli paraprakBERISHA MESAZH MBËSHTETËSVE: RAMA GABOI RËNDË, OPOZITA QËNDRON ME DINJITET
Artikulli tjetërGJYKATA E BE-SË: VIKTIMAT E DHUNËS NË FAMILJE KUALIFIKOHEN PËR STATUS REFUGJATI