Vendet arabe po përgatisin një projekt-rezolutë të re për armëpushimin në Gaza, pasi Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj në Këshillin e Sigurimit. Kështu shkruan Sky News Arabia. Duke cituar një burim diplomatik, Sky Arabia thotë se projekt-rezoluta e re së shpejti do t’i paraqitet Këshillit të Sigurimit nga Emiratet e Bashkuara Arabe, përgjegjëse për rezolutën e parë të bllokuar dje nga vetoja amerikane.

Sky Arabiashtoi se dokumenti i ri kërkon një armëpushim dhe hyrjen e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës në mënyrë të planifikuar dhe nën mbikëqyrjen e OKB-së.

Në margjinat e mbledhjes së Këshillit, ambasadori palestinez në Kombet e Bashkuara, Riyad Mansour, nënvizoi rëndësinë e zbatimit të propozimit të delegatit të Emirateve të Bashkuara Arabe për të ftuar anëtarët e Këshillit të Sigurimit për të vizituar kalimin në Rafah. Ai më pas shtoi, në një konferencë për shtyp, se grupi i vendeve arabe “do të vazhdojë në rrugën e tij” dhe se është e mundur që Egjipti gjithashtu të paraqesë një projekt-rezolutë të re në ditët në vijim.

Artikulli paraprakLIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVËS ZGJEDH KRYESINË E RE
Artikulli tjetërVRASJA E LIRIDONA MURSELIT, NJË TJETËR NË PRANGA! I SHITI NAIM MURSELIT ARMËN QË U VRA 33-VJEÇARJA