Në Shkodër ka nisur puna për transformimin e godinës së kinemasë. Kryeministri Edi Rama ka ndarë ditën e sotme pamje teksa ka nisur rikonstruktimi i godinës.

“Mirëmëngjesi dhe me punën që ka nisur për transformimin e godinës së kinemasë në Shkodër, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama.

Transformimi nisi pasi Bashkia e Shkodrës rimori pas 23 vitesh godinën e kinemasë që ndodhet në qendër të qytetit. Kontrata e qirasë ndërmjet kësaj shoqërie dhe ministrisë së Kulturës lidhur në vitin 2000, kishte përfunduar në 2020.Në 3 vitet e fundit, shoqërisë private nuk iu rinovua kontrata nga Bashkinë e Shkodrës, që është enti pronar i objektit.

 

Artikulli paraprakQEVERIA E SERBISË VENDOS T’I LEJOJË MAKINAT ME TARGA RKS NË TERRITORIN E SAJ
Artikulli tjetërMBI 10 MLN TURISTË TË HUAJ VIZITUAN SHQIPËRINË PËR VITIN 2023, RAMA: ARRITJE HISTORIKE, E PAIMAGJINUESHME MË PARË