Pas rreth një 1 orë e 30 minutash, ka përfunduar mbledhja e Kryesisë së PD. Mësohet se në këtë mbledhje Basha ka propozuar mbajtjen e Kuvendit Kombëtar në 2 shtator.

Agjenda e Kuvendit Kombëtar do të jetë: Ndryshime statutore; Vendime organizative në përputhje me vendimet statutore; Miratimi i agjendës politike të Partisë Demokratike.

Mësohet se përveç mbledhjes së Kuvendit Kombëtar në 2 shtator, ka vendosur si prioritet luftën ndaj korrupsionit në nivel qendror dhe lokal.

Sipas tij, shtatori do të sjellë edhe 2 nisma kundër korrupsionit nga Partia Demokratike:

1-Kërkesën për hetim parlamentar të fondeve të IPARD, ku paratë e taksapaguesve europianë u devijuan për projekte dhe afera korruptive.

2. Ridërgim i kërkesës për hetimin parlamentar të gjithë atyre që kanë përfituar statusin investitor strategjik, për të parë se çfarë përfitimesh strategjike kanë sjellë për zhvillimin e vendit, përveç pasurimit të pushtetarëve.

Kujtojmë se në mbledhjen e Kryesisë ishin të pranishëm:

1-Fitim Zekthi
2 -Taulanda Jupi
3 -Arbi Agalliu
4 Gazmend Koduzi
5 Oriola Pampuri
6 Gentian Gaba
7 Kreshnik Çollaku
8 Flutura Açka
9 Merita Bakiu
10- Xhemal Gjunkshi
11- Enkelejd Alibeaj
12 Taulant Zeneli
13. Endri Hasa
14. Indrit Sefa

Ndërkohë, Roland Bejko, Agron Kapllanaj dhe Jemin Gjana, ishin prezentë online.

Artikulli paraprakE PAZAKONTË/BURRI MBJELL JO 1, AS 1 MIJË POR PLOT 1.2 MILIONË LULEDIELLI PËR TË SURPRIZUAR GRUAN E VET
Artikulli tjetërMURIQAN, DO FUSTE 28 MIJË E 400 EURO TË PADEKLARUARA NË SHQIPËRI, NËN HETIM 50-VJEÇARI