Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vendosur sanksione ndaj 33 shtetasve rusë dhe 225 kompanive ruse, sipas një dekreti të publikuar në faqen e internetit presidenciale të shtunën.

Sanksionet dhjetëvjeçare ndaj subjekteve ruse përfshijnë veçanërisht një ngrirje të aseteve, një ndalim tregtar dhe anulimin e licencave midis kufizimeve të tjera.

Ndalimet e ardhura nga Ukraina vijnë në një moment kur dy vendet janë në një pikë kyçe të luftës me betejën kryesore që po zhvillohet në Bakhmut, ndërsa sa i përket zhvillimeve në fushëbetejën politike as përfshirja e Kinës nuk ka mundur deri tani të sjellë zhvillime drejt paqjes.

Artikulli paraprakNDRYSHIMET E MATURËS/ PROVIMET NISIN NË 1 QERSHOR DHE MBAROJNË NË DATË 19
Artikulli tjetërTAKIM ME RAMËN/ ZBARDHET AXHENDA E ZYRTARIT TË LARTË TË BRUKSELIT