Më pak se dy muaj pasi u rizgjodh president, Emmanuel Macron është në rrugën e humbjes kontrollit të Asamblesë Kombëtare Franceze pas një performance të fortë nga partitë rivale, shkruan BBC.

Koalicioni i tij i qendrës Ansambël është në rrugën për të fituar zgjedhjet parlamentare, sipas rezultateve të parashikuara. Por ai do të humbasë dhjetëra vende dhe do të luftojë për të shtyrë reformat e tij.

Një aleancë e majtë-gjelbër parashikohet të vijë e dyta, por edhe partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen ka bërë përparim.

Artikulli paraprakUSHQIME NË DIELL/ RREZIQET NGA NXEHTËSIA PËR PRODUKTET QË HAMË
Artikulli tjetërRAMA PUBLIKON VIDEON, VIZITON FAMILJEN E ISH-PRESIDENTIT HASHIM THAÇI DHE MERR DHURATËN E VEÇANTË