Temperaturat ekstreme mbi 47 °C kanë aktivizuar vatra zjarri të mëdha në disa në ishujt e Siçilisë duke u favorizuar nga era.

Aeroporti ndërkombëtar i Palermos u mbyll gjatë natës pasi zjarret u dogjën rreth perimetrit të tij. Zjarri është një nga disa në ishullin e Siçilisë dhe është përhapur për shkak të kushteve të erës.

Aktualisht janë anuluar 8 fluturime. Aeroporti gjithashtu u izolua nga toka për disa orë për shkak të mbylljes së njëkohshme të kryqëzimeve të A29 Palermo – Mazara del Vallo në Villagrazia di Carini dhe Cinisi, të cilat lidhin autostradën me aeroportin, si dhe të lidhjeve hekurudhore me Palermon. Kryqëzimet janë rihapur ndërsa trenat janë ende të pezulluar për momentin.

Zjarret që kanë djegur prej orësh lagjen Inserra në Palermo rrezikojnë spitalin Cervello. Zjarrfikësit që nga mbrëmja e djeshme kanë qenë të angazhuar me operacionet e shuarjes. Këtë e konfirmon edhe Mbrojtja Civile. Për momentin nuk është urdhëruar evakuimi i spitalit. Situata do të ishte nën kontroll dhe aktiviteti spitalor po vijon.

Gjatë gjithë ditës së djeshme në zonat e prekura nga zjarri ka pasur ndërhyrje nga Canadair dhe ekipet e zjarrfikësve, edhe me ndihmën e një helikopteri. Operacionet e fikjes së zjarrit, të penguara nga temperaturat që dje i kaluan 42 gradë dhe nga era jugperëndimore që arrin shpejtësinë 25 kilometra në orë, vijuan edhe gjatë natës.

Zjarre të tjera të mëdha po prekin gjithashtu provincën në Terrasini, Cinisi, Monreale, Piana degli Albanesi dhe San Cipirello.

Italia jugore ka qenë e zhytur gjatë javëve të të nxehtit ekstrem. Të hënën, temperaturat në Palermo arritën një rekord 47 °C.

Artikulli paraprakSTUHI E FUQISHME GJATË NATËS NË MILANO, ITALIANËT: DUKET SI APOKALIPS
Artikulli tjetërPAS 100 VITESH, PARISI RIKTHEN NOTIN NË LUMIN SENA