Policia në Paris po përdor gaz lotsjellës për të shpëndarë protestuesit.

Por protestuesit kanë arritur që të çajnë kordonin e policisë dhe të futen në Pallatin Elysee.

Kjo është fundjava e dytë që francezët protestojnë kundër rritjes së çmimit të naftës.

Rreth 280.000 vetë morën pjesë në protesta në më shumë se 2.000 vende në Francë të shtunën e kaluar.

Rreth 3 mijë policë janë angazhuar për të ndaluar protestuesit të demostrojnë në vende të paautorizuara.