Vendet afrikane janë ndër ato që pretendohet të rrisin eksportet e tyre të gazit në Bashkimin Evropian, pasi BE-ja u zotua të zvogëlojë varësinë e saj nga furnizimet ruse pas pushtimit të Ukrainës.

Pezullimi i dërgesave nga Rusia në Poloni dhe Bullgari për shkak të refuzimit të tyre për të paguar në rubla, monedhën ruse, ishte një kujtesë e ashpër e kërcënimit me të cilin përballet Eurozona. Rusia ka rezervat më të mëdha të gazit natyror në botë dhe është eksportuesi më i madh, duke zënë rreth 40% të importeve të Evropës.

BE-ja dëshiron të shkurtojë furnizimet me dy të tretat deri në fund të vitit dhe të bëhet e pavarur nga të gjitha lëndët djegëse fosile deri në vitin 2030.

Megjithatë, ekonomistja e energjisë Carole Nakhle thotë se me eksportet e kombinuara të lojtarëve të mëdhenj të Afrikës në industri pra Algjeria, Egjipti dhe Nigeria, që arrijnë në më pak se gjysmën e asaj që Rusia i furnizon Evropës, ata “nuk kanë gjasa për momentin të kompensojnë ndonjë humbje. në furnizimet ruse”.

Muajin e kaluar kryeministri italian Mario Draghi nënshkroi një marrëveshje të re furnizimi me gaz me Algjerinë për të rritur importet e gazit me rreth 40%.

Ishte marrëveshja e parë e madhe e Italisë për të gjetur furnizime alternative pas pushtimit rus të Ukrainës.

Ai thekson se sasia e gazit të eksportuar nga Algjeria në Evropë ka rënë ndjeshëm kohët e fundit për shkak të një mosmarrëveshjeje me Marokun , duke çuar në mbylljen e një tubacioni jetik për në Spanjë, nga 17 miliardë metra kub në vit në rreth nëntë miliardë.

Gjithashtu një projekt i ri i gazit LNG në Nigeri, Train 7, do të rrisë kapacitetin e prodhimit me 35% nga 22 milion ton aktual në vit deri në vitin 2025.

Sipas ekspertëve ka një potencial të madh në Afrikë, por unë do të thoja se duhet të jetë shumë i kufizuar në afat të shkurtër, sepse projektet e gazit kërkojnë kohë për t’u materializuar.

Artikulli paraprakRRUGA NË NJU JORK MERR EMRIN “GJERGJ KASTRIOTI SKËNDERBEU”
Artikulli tjetërSHEFI I NATO-S: UKRAINA MUND TA FITOJË KËTË LUFTË