Një rruge në lagjen Bronks të Nju Jorkut, iu vendos emri i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Ceremonia e emërtimit mblodhi një numër të madh pjesëtarësh të komunitetit shqiptaro-amerikan, të cilët me këngë e valle festuan për rrugën e Skënderbeut, ndërsa këtë ditë e vlerësuan si historike.

Në ceremoni morën pjesë edhe zyrtarë të lartë amerikanë, si udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer, ligjvënësit Adriano Espalliat dhe Richie Torres si dhe kryetari i bashkisë së Nju Jorkut, Eric Adams.

Ata shprehën vlerësimin e tyre për kontributin e vazhdueshëm të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara.

Lajmi u paralajmërua pak ditë më parë gjatë takimeve që kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj pati në Nju Jork gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

foto galeri

Artikulli paraprak‘STUHI INFEKTIMESH’ NË KORENË E VERIUT, RRETH 1 MILION RASTE ME COVID-19
Artikulli tjetërA MUND TË ZËVENDËSOJË AFRIKA FURNIZIMET ME GAZ RUS NË EVROPË?