Ndërsa në sheshin para godinës qeverisë, ish kryeministri Berisha ka mbledhur mbështetësit e tij për të protestuar kundër Ballkanit të hapur, kryeministri Edi Rama poston në Facebook ligjin e miratuar sot në facebook, ‘Fëmijët nën kujdesin e Republikës’.

REAGIMI I RAMËS

🔴 Kuvendi miraton Ligjin “FËMIJËT NËN PËRKUJDESJEN E REPUBLIKËS”, për jetimët e të gjithë të rënëve në krye të detyrës apo qytetarëve që humbën jetën në mbrojtje të jetës së të tjerëve apo pronës publike, në kushte situatash fatkeqësie natyrore, si edhe të mjekëve e infermierëve që ndërruan jetë në frontin e luftës kundër virusit Covid19😍
Themelet e Ligjit për Fëmijët nën përkujdesjen e Republikës:
❤️Pagë e plotë mujore e prindit deri në moshë madhore ose deri në moshën 25 vjeç për fëmijën e vetëm kur ai/ajo ndjek studimet e larta – 140% e pagës kur prindi ka lënë pas dy fëmijë – 150% e pagës kur fëmijët jetimë janë tre – 160% e pagës së prindit kur në familje janë katër fëmijë që kanë humbur prindin e me radhë;
❤️ Mbështetje me prioritet për arsimimin dhe punësimin e çdo fëmije nën përkujdesjen e Republikës;
❤️ Kujdes shëndetësor i mbuluar financiarisht nga shteti edhe kur fëmija nën përkujdesjen e Republikës, kurohet në struktura jopublike, brenda ose jashtë vendit.

Artikulli paraprakBERISHA NUK MBLEDH DOT PROTESTUES AS SA ÇEREKU I BASHËS, MË PAK SE 1000 VETË PARA KRYEMINISTRISË!
Artikulli tjetërBERISHA: NË LETRËN QË RAMA-VUÇIÇ-ZAEV I DËRGUAN BRUKSELIT NUK FLITEJ PËR SHTETE TË PAVARURA, E VENDOS KOSOVËN…