Russian President Vladimir Putin makes an address, dedicated to a military conflict with Ukraine, in Moscow, Russia, in this still image taken from video released September 21, 2022. Russian Presidential Press Service/Kremlin via REUTERS

Ministrja e Jashtme britanike, Gillian Keegan tha se kërcënimet e Putinit duhet të merren seriozisht.

 “Është një kërcënim serioz, por është një kërcënim që është bërë më parë”, tha ajo për BBC.

Ajo tha se deklarata e tij se do të ketë një mobilizim të pjesshëm të forcave rezervë ruse është një “përshkallëzim shqetësues”, teksa shton se komentet e Putinit duhet të merren “seriozisht” dhe gjithashtu të kërkohet për qetësi përballë kërcënimit të tij në fjalimin e tij për të përdorur armë bërthamore.

“Disa nga gjuhët atje ishin mjaft shqetësuese në fund dhe padyshim që ne do të bënim thirrje për qetësi,” tha ajo për Sky News.

“Është diçka që ne duhet ta marrim shumë seriozisht sepse, e dini, ne nuk jemi në kontroll. Unë nuk jam i sigurt se ai e ka në të vërtetë kontrollin. Dua të them, ky është padyshim një përshkallëzim dhe, natyrisht, për popullin rus tani ata do të rekrutohen në këtë luftë.”

Në Rusi, përgatitjet për mobilizimin e pjesshëm do të fillojnë sot, të mërkurën, pasi Putin njoftoi se dekreti është nënshkruar.

Artikulli paraprakLUFTA/ PUTIN SHPALL MOBILIZIMIN E PJESSHËM USHTARAK TË RUSISË: DO MBROJMË TERRITORET TONA! PERËNDIMI DËSHIRON TË NA SHKATËRROJË
Artikulli tjetërZBULOHET NJË PLANTACION I MADH KANABISI NË GREQI, ARRESTOHEN 2 SHQIPTARË! MBI 120 POLICË MORËN PJESË NË OPERACION