Departamenti Amerikan i Shtetit ka miratuar një shitje të mundshme të 246 raketave Javelin në Kosovë për një vlerë prej 75 milionë dollarësh, tha Pentagoni të enjten, ka raportuar “Yahoo! Finance“. Kontraktorët kryesorë do të jenë Javelin Joint Venture ndërmjet Lockheed Martin dhe Raytheon Missiles and Defense, tha Pentagoni.

Kosova ka bërë kërkesë për të blerë raketa anti-tanke “Javelin” nga SHBA-ja. Ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Christopher Hill, i ka thënë presidentit serb Aleksandër Vuçiq se kanë pranuar kërkesën që e ka bërë Kosova për blerjen e raketave antitank “Javelin”.

Siguria e Kosovës vazhdimisht është kërcënuar nga Serbia

Artikulli paraprakNË ARREST SHTËPIE, BERISHA 10 DITË RRESHT VIJON TË SHKELË VENDIMIN E GJKKO
Artikulli tjetërVRAU KUNATIN SE I KISHTE PËRDHUNUAR VAJZËN NGA MARTESA E PARË, 50-VJEÇARI SHQIPTAR PARAQITET NË GJYKATË I AKUZUAR PËR VRASJE ME DASHJE