Një shqiptare është betuar si kryetare e një prej bashkive në New Yersey të Shteteve të Bashkuara, duke u bërë kështu e para grua dhe kryebashkiake shqiptare që merr këtë detyrë.

Lajmi është bërë i ditur nga Ambasada Amerikane në Tiranë, ku me një status në rrjetet sociale ka uruar zonjën Violetta Berisha për detyrën e re.

“Dita e sotme shënon një moment historik për komunitetin Shqiptar në Amerikë. Violetta Berisha u betua si Kryetarja e Bashkisë e Fairvieë, Neë Jersey. Borough of Fairvieë
Urime Violetta Berisha, e para grua dhe Kryebashkiake shqiptare që merr këtë detyrë.

Mirënjohje dhe krenari për arritjet e saj dhe komunitetit.Suksese në rrugëtimin tuaj. Krenarë për arritjet e shqiptarëve kudo që janë”, shkruan ambasada.

Artikulli paraprakTRAGJIKE/ BURRI HEDH NGA BALLKONI VAJZËN 5-VJEÇARE DHE TENTON VETËVRASJE
Artikulli tjetërFINANCAT 2023 DHE PARASHIKIMET PËR 2024, MINISTRI I FINANCAVE: NË MESIN E KËTIJ VITI RRITJE E KONSIDERUESHME E PAGAVE