Eklipi më i gjatë i pjesshëm hënor u vu re në disa vende të botës, duke e kthyer hënën në nuanca të ndryshme të kuqe.

Ishte e dukshme në të gjithë Amerikën e Veriut dhe një pjesë të Amerikës së Jugut, në Australi dhe Azinë verilindore.

Eklipsi ishte më i gjati i këtij shekulli dhe më i gjatë se çdo eklips tjetër që daton në 580 vjet.

Shumë fotografi të bukura të këtij eklipsi të pjesshëm hënor që zgjati 3 orë, 28 minuta e 24 sekonda janë shpërndarë nga e gjithë bota.

Artikulli paraprakPAKISTANI MIRATON KASTRIMIN KIMIK PËR PËRDHUNUESIT
Artikulli tjetërPAK PARA POP ART FESTIVAL, DAFINA ZEQIRI I DËRGON NJË MESAZH EMOCIONUES ARILENA ARËS