Vërtete e cilësuar tashme  nje dite ndryshe, udhetimi ne Krajen Shqiptare, por ne Shtetin e Malit te Zi, duke patur kesaj rradhe  te vecantat e veta.

Dita e geshtenjes, nje dite feste kjo e kthyer  ne nje tradite  te bukur ku prej disa vitesh , ka bere qe Ostrovski, qendra e Krajes  te mbipopullohet nga  mysafire te ardhur nga te gjitha viset Shqiptare  ne Malin e zi, por edhe nga Shkodra  qyteti I bukur dhe I dashur per Krajanet. Keshtu kjo atmosfer festive vecmas produkteve te fshatit, si geshtenja  apo peshku I liqenit te Shkodres, si dhe mjafte produkte te tjera   ushqimore  e artizanale, te gershetuara keto me  kenge dhe valle Shqipe, por edhe Malazeze.Nje feste e cila ruan traditat e zones jo vetem ne trevat shqipfolëse në malin e zi por edhe pertej kufirit, duke u kthyer ne qender e vemendjes se paku ne kete feste ku shqiptaret takohen me njeri tjetrin.

Artikulli paraprakNISIN PËRGATITJET PËR “FJALA ARTISTIKE 2015”
Artikulli tjetërSOKOL MJAÇAJ, BURG PËRJETË NGA GJYKATA E SHKODRËS