Historia e gjate ka permbyllur, 3 netet e festivalit te filmit Turk, te mbajtur ne qytetin e Shkodres.

Te rinj te Shkodres, por edhe te ftuar kane ndejkur kete film, qe ka nje egjizurë të Osman Sınav që hyri në transmetim më datë 12 Tetor 2012. Filmi i është përshtatur kinemasë pas realizimit të skenografisë nga Yiği Güralp i veprës me të njëjtin titull të shkrimtarit Mustafa Kutlu. E vecanta e kesaj mbremjeje ne shkoder ka qene pikerisht prezenca e regjisorit Osman Sinav. Nderkohe qe prezente edhe te ambasades Turke ne Tirane, te cilet vleresuan artin, si nje mjet qe lidh dy popuj.

I PRANISHËM REGJISORI I NJOHUR TURK OSMAN SINAV

Osman Sınav lindi në Burdur në vitin 1958. Në periudhën mes viteve 1975 dhe 1979 studion për pikturë dhe dizenjim tekstili fillimisht në Akademinë e Arteve të Bukura të Stambollit e më pas në Universitetin “Mimar Sinan” për kinematografi dhe televizion. Festivali i filmit Turk ne Shkoder, vjen si nje aktivitet i organizuar nga Instituti Ynus Emre ne Shkoder.

Artikulli paraprakTATIMET, MBI 30% TË LARGUAR NGA PUNA PAS 2013
Artikulli tjetërMUNGESA E NJË LANDFILLI, “MBUSH” KOPLIKUN ME MBETJE