A doorman stands at the entrance to the Dorchester Hotel in London, Britain, 11 July 2014. The Dorchester Hotel has suffered its second robbery within a month. News reports say a motor bike gang used hammers to break through the front doors at London's Park Lane hotel at around 2.20am on 10 July before riding off with jewellery from display cabinets. Four people have been arrested. EPA/ANDY RAIN

Edhe 1550 £ nata ( 1800 euro) edhe pa mëngjes. Janë këto çmimet e dhomave të hoteleve në Londër të cilat po rriten në qiell këto ditë.

Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II i gjen hotelet gati 95% plot, 20% më shumë se mesatarja në këtë kohë të vitit.

Një hap i jashtëzakonshëm nëse mendoni për goditjen e rëndë që pësoi sektori gjatë gjithë emergjencës së Covid-19.

Tim Hentschel, CEO i HotelPlanner, një shërbim rezervimi online me bazë në Londër, i tha mediave lokale se që nga shpallja e vdekjes së Elizabeth II javën e kaluar, frekuentimi i hoteleve në Londër është rritur në “pothuajse 95% të dhomave të zëna, rreth 20% mbi mesatare sezonale”.

“Tarifat janë rritur për strukturat e të gjitha kategorive dhe ne ende presim që ato të dyfishohen në ditët më afër funeralit”, shtoi ai.

Artikulli paraprakKRIZA ENERGJETIKE, BLLOKOHEN RRETH 9 000 PORTE DHE TERMINALE NË EUROPË
Artikulli tjetërPRESIDENTI UKRAINAS, ZELENSKY: GJETËM NJË VARR MASIV PRANË QYTETIT TË RIMARRË TË IZIUMIT