IRAN, 48 TË VDEKUR, MES TYRE 2 FOSHNJE DHE 3 FEMIJË NËN 12 VJEÇ
48 persona kane humbur jeten si pasoje e rrezimit te nje avioni ne verilindje te Iranit.  Autoriteti i Aviacionit Civil  raportoi se ne avion gjendeshin edhe dy foshnje dhe tre femije nen moshen 12 vjecare.

Avioni, i cili ishte drejtuar për në qytetin lindor të Tabas, u rrëzua në një zonë rezidenciale pranë aeroportit Mehrabad sot në mëngjes.Mdiat raportuan se te pakten 3 persona te zones u derguan ne spital si pasoje e djegieve te renda.
Shkak I aksidentit  tragjik mendohet te kete qene nje fikje e motorit.Irani ka pesuar një seri të aksidenteve ajrore, per shkak se avionet jane te vjeter dhe ne  nivel te dobet te mirembajtjes. Irani perdor ende per fluturim aeroplane te  blere qe para Revolucionit Islamik në vitin 1979. Raportet fillestare tregojnë se ne kete aksident ishte nje avion Iran-140 që transportonte 48 persona, duke përfshirë 40 pasagjerë dhe 8 te ekuipazhit.

Artikulli paraprakGRUEMIRË, INVESTIMET NË INFRASTRUKTURË
Artikulli tjetërSHKODËR, PLAGOSET 40 VJEÇARI