Reshje shiu të shoqëruara me stuhi goditën zonën e Brescias pasditen e së mërkurës. Në një orë e gjysmë u prekën zonat e Caino, Nave, Concesio në Val Trompia dhe rrugët u shndërruan në përrenj balte.

Në Rezzato u shemb edhe argjinatura e kanalit dhe dy makina të parkuara përfunduan në kanal, fatmirësisht pa lëndime.

Në qytet ka pasur ndërprerje të mëdha në qarkullim për shkak të disa nënkalimeve të përmbytura. Disa pemë kanë rënë mbi makinat e parkuara në Brescia.

Edhe midis Castel Mella-s dhe Flero-s pati një stuhi të fortë breshëri. Rrugët e qytetit dhe të shtetit u kthyen në lumenj me ujë dhe baltë, nënkalimet u përmbytën. Zjarrfikësit punuan gjatë gjithë pasdites dhe natës me Mbrojtjen Civile duke përdorur pompat e shkarkimit të ujit për të pastruar rrugët dhe për të rivendosur të paktën sistemin rrugor.

Prej disa ditësh, Italia është përfshirë nga moti i keq që kanë shkaktuar mijëra dëme dhe janë evakuuar mijëra familje.

Artikulli paraprak“MOS U NGOPSHI”, LËVIZJA BASHKË PROTESTON PARA PARLAMENTIT KUNDËR RRITJES SË PAGAVE PËR PUSHTETARËT
Artikulli tjetërTABAKU: PAS HUMBJES MË 14 MAJ, NJË PJESË E JONA PRETENDON SUPREMACI! SHQIPËRIA NË KATRAHURË