Kroacia raportoi gjithsej 12,855 zjarre në tetë muajt e parë të këtij viti, mesatarisht 53 zjarre në ditë, sipas shoqatës së zjarrfikësve të vendit.

Kjo është një rritje e mprehtë nga 10,431 zjarre të raportuara për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, tha shoqata në një njoftim.

Fatkeqësitë e zjarrit kanë vrarë 26 njerëz në Kroaci këtë vit, duke përfshirë një zjarrfikës, ndërsa numri i vdekjeve nga zjarri në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar arriti në 19, thuhet në dokument.

Ndërkohë, Kroacia regjistroi 132 lëndime nga zjarri, nga 97 në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Rreth 56,000 hektarë tokë janë shkatërruar nga flakët deri më tani këtë vit, një rritje prej 160 për qind nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar, thuhet në dokument.

Valët e të nxehtit dhe thatësirat e rënda janë fajësuar për zjarret e shpeshta në të gjithë Kroacinë këtë vit.

Artikulli paraprakPARASHIKIMI, MOT I KTHJELLËT DHE TEMPERATURA DERI NË 31 GRADË
Artikulli tjetërSRI LANKA/ ISH-PRESIDENTI I ARRATISUR PRITET TË KTHEHET NË ATDHE, AUTORITETET NË GATISHMËRI PËR SIGURINË E TIJ