Kapet në Francë një shqiptar i kërkuar për vrasje në Greqi. Shqiptari 35-vjeçar është kapur nga bashkëpunimi i Europol me Policinë greke. Ai akuzohet si autor i vrasjes së një 30-vjeçari sirian në 16 maj 2010 në sy të bashkëshortes së tij shtatzënë.

Ngjarja atëherë ndodhi në një banese në Pefki ndërsa bashkëpunëtori i tij, një shqiptar 24 vjeç u arrestua në 2 korrik 2010 në Karditsa. Dy shqiptarët kishin hyrë në banesën në Pefki dhe pasi kishin lidhur gruan shtatzënë, kishin grabitur para dhe bizhuteri dhe në fund kishin qëlluar me armë në kokë bashkëshortin e saj sirian.

Dy shqiptarët u akuzuan edhe për një grabitje me armë në 23 prill 2010 në një banesë në Marusi, ku lidhën çiftin dhe grabitën bizhuteri dhe çelësat e makinës së tyre, me të cilën edhe u larguan nga vendi i ngjarjes. Shqiptarët dyshoheshin për një sërë grabitjesh në orët e natës dhe policia i konsideronte tepër të rrezikshëm për shkak të ashpërsisë dhe dhunës gjatë grabitjeve.

Artikulli paraprakA DO TË PUNONTE SËRISH ME AKTORË TË “PORTOKALLI-SË”? FLET ALTIN BASHA
Artikulli tjetërPANDEMIA I BËRI SHQIPTARËT ‘DEMBELË’