Një rast i dyshimtë i lisë së majmunit është zbuluar në Greqi. Rasti i parë i dyshimtë i lisë tek majmunët po vlerësohet nga autoritetet shëndetësore greke.

Ai është një turist, një 29-vjeçar, i cili kishte udhëtuar në Kefaloni me partneren e tij për pushime.

I riu ka skuqje të lëkurës dhe simptoma të tjera që të ngjashme me ato të lisë së majmunit. Autoritetet shëndetësore të Kefalonisë, të cilat vlerësuan ngjarjen, e karakterizojnë atë si të dyshuar për li majmunësh.

Artikulli paraprakLIJA E MAJMUNËVE, ÇFARË DUHET TË DIMË PËR VIRUSIN QË PO PËRHAPET NË EVROPË
Artikulli tjetër“NA NDIHMONI ME ARMË”, ZELENSKY: 22 MILIONË TON USHQIME JANË TË BLLOKUARA NË PORTET E UKRAINËS