Rusia ka paralajmëruar Lituaninë pas bllokadës së vendosur, për të ndaluar mallrat nga Kalinigrad në Moskë.

“Vendimi i Lituanisë për të kufizuar tranzitin në rajonin e Kaliningradit është i paligjshëm dhe i paprecedentë”, kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Sipas Rusisë ky vendin shkel çdo rregull.

“Vendimi shkel çdo rregull të mundshëm. Ne e kuptojmë se ai rrjedh nga vendimi i Bashkimit Europian për të shtrirë sanksionet për tranzitin e mallrave. Ne gjithashtu besojmë se është i paligjshëm”, ka thënë më tej Peskov.

Artikulli paraprak“JAM NË RREZIK PËR JETËN”, JEP DORËHEQJEN NGA DETYRA NË MINISTRINË E JASHTME MOTRA E NUREDIN DUMANIT: PO BALTOSEM PADREJTËSISHT
Artikulli tjetërSHKODËR, PO TRANSPORTONTE EMIGRANTË NGA VENDET E TRETA, VIHET NË PRANGA 58-VJEÇARI