Agjencia kulturore e OKB-së ka shtuar gatimin e Borshch, një supë e bërë zakonisht me panxhar dhe patate, në Ukrainë në listën e saj të trashëgimisë kulturore jomateriale të rrezikuar.

UNESCO tha se lufta në Ukrainë kishte “kërcënuar” gatimin e Borshch.

“Fitorja në luftën për Borshch është jona“, tha ministri i Kulturës të Ukrainës, Oleksandr Tkachenko, ndërsa vetë moskovitët janë ndarë në dy për këtë vendim.

“Sigurisht, (Borshch) është pjesë e trashëgimisë ruse dhe ukrainase, por mendoj se është një simbol i qartë i Ukrainës”, thotë Alexey Gorbunov.

“Borshch nuk ka kombësi! Ashtu si buka, patatet, lakra Çfarë kombësie mund të ketë?!”, shprehet pensionistja e identifikuar si Tatyana.

“Mendoj se UNESCO mori vendimin e duhur sepse borshi ukrainas është një markë”, shprehet Irina Velizhantseva.

Ministria e Jashtme e Rusisë e përqeshi veprimin duke deklaruar se versioni rus i gjellës nuk ka nevojë për mbrojtje. Ndërsa Ukraina e konsideron Borshch-in si pjatën e saj kombëtare, ai gjithashtu konsumohet gjerësisht në Rusi, vende të tjera ish-sovjetike dhe Poloni. Vitet e fundit, statusi i saj si një pjatë ukrainase ose ruse është debatuar ashpër në mediet sociale, duke çuar në një intensifikimin e asaj që disa e kanë quajtur “Lufta e Borshch”.

Në vitin 2020, Ukraina aplikoi për të shtuar gatimin në listën e trashëgimisë kulturore të rrezikuar të UNESCO-s dhe vendimi për ta shtuar atë në listë do të merrej në vitin 2023. Por procesi i vendimmarrjes u përshpejtua për shkak të pushtimit rus të Ukrainës tha Unesco në një deklaratë për shtyp.

Artikulli paraprakSIGURIA NË PLAZHE, POLICIA NIS PATRULLIMIN ME BIÇIKLETA
Artikulli tjetërKAOS FLUTURIMESH NË EVROPË, PARALIZOHET EDHE PARISI