Presidenti francez Emmanuel Macron mund të bëjë vizitën e tij të parë në Ukrainë që nga pushtimi rus pasi Bashkimi Evropian vendos në fund të qershorit për aplikimin e Kievit për t’u bashkuar me unionin, u tha gazetarëve në një konferencë të premten një burim i Pallatit Élysée.

“Ne presim që komisioni të na japë mendimin e tij. Vendimi mund të jetë t’i jepet Ukrainës statusi kandidat”, tha burimi.
“Ne do të përcaktojmë kohën e vizitës sipas këtyre parametrave”, shtoi burimi.

Burimi i Elysée theksoi se Macron dëshiron të vizitojë Ukrainën në një mënyrë më të dobishme për vendin.

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë, shumë liderë perëndimorë kanë vizituar vendin, duke përfshirë kryeministrin britanik Boris Johnson dhe kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Por Macron ende nuk e ka vizituar Kievin, pavarësisht rolit aktiv që ka luajtur gjatë gjithë krizës.

Macron u kritikua kohët e fundit nga liderët ukrainas për komentet në të cilat ai tha “ne nuk duhet të poshtërojmë Rusinë” në mënyrë që të ndjekim diplomacinë.

Artikulli paraprakSHUMË ZHURMË PËR ASGJË, FIFA SHUAN DILEMAT, EKUADORI MERR PJESË NË BOTËROR
Artikulli tjetërKUQEZINJTË PËR 3 PIKËT E PARA NË GRUP, TITULLARËT E SHQIPËRI-IZRAEL