Kuvendi ka miratuar kërkesën e SPAK për heqjen e imunitetit të Sali Berishës, duke i hapur këtë rrugë arrestimit të tij.

75 deputetët votuan pro kërkesës së SPAK mes tymueseve dhe kaosit të krijuar nga Rithemelimi.

Tashmë, SPAK do t’i drejtohet GJKKO me një kërkesë për shtrëngimin e masës së sigurisë për Sali Berishën, pasi ky i fundit nuk zbatoi masën e sigurisë detyrim paraqitjeje.

SPAK do të kërkojë ose ‘arrest në shtëpi’ ose arrest në burg’.

Artikulli paraprakJASHTË OPOZITA PROTESTON, NË SALLËN E SEANCAVE TENSIONE, JA MOMENTI KUR KRYEMINISTRI RAMA MBËRRIN NË KUVEND
Artikulli tjetërKUVENDI I HOQI IMUNITETIN DHE I HAPI RRUGË ARRESTIMIT TË TIJ, BERISHA: AKT ANTIKUSHTETUES, VENDIMI NDAJ MEJE, DO TË DËSHTOJË