Zyra e punes Shkoder ngre shqetesimin e mjaft vajzave dhe grave te fshtarave perreth shkodres te cilat fare thjeshte mund te gjejne nje pune por jane te privuara nga transporti urban dhe çerdhet per femijet e vegjel.Drejtori i zyres se punesimit Dode Mehmetaj nenvizon se keto dy ceshtje i perkasin bashkise Shkoder me ndarjen e re territoriale. Mehmetaj shprehe besimin se bashkia shkoder do te nderhyje ne te ardhmen, ne menyre qe keto vajza te reja te fillojne punen duke dale nga skema e vogel ekonomike.

Aktualisht ne Zyren e punës janë pak me shume se 9 mijë punëkërkues të cilet rezultojne te papunë të regjistruar te cilet jetojne cdo dite me shpresen se do te gjejne nje te tille.Shpesh flitet se femrat e kanë më të lehtë sesa burrat të gjejnë një punë në qarkun e Shkodres ndersa po te flasim me gjuhen e shifrave sërish 45.4% e tyre rezultojnë të papuna. Zyra e punës e pranon kete fakt ndersa premton vazhdimesine e projekteve te punesimit.

Artikulli paraprakYMERI: MË SHUMË ROM E EGJYPTIAN NË SHKOLLAT E SHKODRËS
Artikulli tjetërBSPSH, BRËNDA 10 DITËSH DALIM NË PROTESTA