Gjatë konferencës për shtyp, ministri i Brendshëm çek, Vit Rakusan, tha se një numër i madh armësh janë gjetur në ndërtesën e universitetit “Charles”, ku 24-vjeçari i identifikuar si David Kozak, vrau 14 persona dhe plagosi 25 të tjerë, ditën e sotme.

“Ne mund të kishim dhjetëra viktima të tjera pa reagimin e shpejtë të policisë”,- shtoi Rakusan.

Artikulli paraprakAUTORITETET ÇEKE: DYSHOHET SE 24-VJEÇARI QË SULMOI UNIVERSITETIN E PRAGËS ËSHTË AUTOR I DY VRASJEVE TË NDODHURA JAVËN E KALUAR
Artikulli tjetërSULMI NË PRAGË, MINISTRIA E PUNËVE TË JASHTME TË KOSOVËS: NUK KA ASNJË SHTETAS KOSOVARË TË PËRFSHIRË NË NGJARJE!