Një qytet i mbytur në baltë është imazhi i Volos, i kapur nga kamera e dronit. Mbi 200,000 njerëz në Volos dhe në periferi në Agria dhe Lechonia janë përballur me pasoja të rënda si pasojë e motit të keq.

Pa energji elektrike për shumë orë, pa ujë të pijshëm, pa transport, telekomunikacion dhe internet, situata në Volos është e pashpresë për banorët. Banorët e Magnezisë po shohin qiellin, pasi qyteti nuk mund të përballojë një tjetër fatkeqësi natyrore.

Sipas buletinit të përditësuar të EMY , moti i keq “Daniel” do të vazhdojë deri të enjten pasdite. Konkretisht, reshje të dendura shiu dhe stuhi parashikohen në Thesali, Sporada, Sterea qendrore dhe lindore (kryesisht prefekturat Evrytania, Fthiotida) dhe Evia veriore.

Nga pasditja e vonë dukuritë do të dobësohen.

Artikulli paraprakTË RRETHUAR ME DASHURI, ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT
Artikulli tjetërPRESIDENTJA OSMANI SOT NË BRUKSEL, TAKOHET ME SEKRETARIN E PËRGJITHSHËM TË NATO-S