Për shkak të situatës shumë të tensionuar të koronavirusit në Holandë, qeveria do të ndalojë përdorimin e fishekzjarrëve në natën e Vitit të Ri për shkak të rrezikut të plagosjeve.

Do të ndalohet gjithashtu edhe edhe shitja e fishekzjarrëve për përdorim privat.

Ideja është që të kursehen spitalet, infermierët dhe policia tashmë të mbingarkuar.

Vitin e kaluar, kur u ndaluan edhe fishekzjarrët, numri i të plagosurve nga raketat dhe fishekzjarrët që duhej të shkonin në spital ose të shkonin te mjeku ra me 70% krahasuar me vitin 2019.

Artikulli paraprakFILLOJNË XHELOZITË E PARA NË SHTËPINË E BBV , JA NGA KUSH !?
Artikulli tjetërULET NUMRI I INFEKTIMEVE ME COVID-19 NË VEND, JA SA RASTE TË REJA REGJISTROHEN NË 24 ORË