Shefi i ushtrisë së Ukrainës tha të shtunën se situata në frontin lindor ishte përkeqësuar ditët e fundit pasi Rusia ka intensifikuar sulmet e saj dhe betejat janë të ndezura për kontrollin e një fshati në perëndim të qytetit të shkatërruar të Bakhmut. Deklarata e gjeneral kolonelit Oleksandr Syrskyi më shumë se dy vjet që nga pushtimi rus pasqyroi gjendjen e zymtë në Kiev pasi ndihma ushtarake jetike e SHBA-së që Kievi priste të merrte muaj më parë mbetet e ngecur në Kongres. Syrskyi tha se ai udhëtoi në zonë për të stabilizuar frontin, pasi grupet sulmuese ruse duke përdorur tanke dhe transportues të blinduar të personelit përfituan nga moti i ngrohtë që e ka bërë më të lehtë manovrimin.

“Situata në frontin lindor në ditët e fundit është tensionuar ndjeshëm. Kjo lidhet kryesisht me aktivizimin e konsiderueshëm të aksionit sulmues nga armiku pas zgjedhjeve presidenciale në Rusi”, shkroi ai në aplikacionin Telegram.

Që kur presidenti rus Vladimir Putin fitoi një mandat të ri, Rusia ka rritur sulmet e saj ndaj Ukrainës dhe ka kryer tre sulme masive ajrore në sistemin e saj energjetik, duke goditur termocentralet dhe nënstacionet. Ngadalësimi i asistencës ushtarake nga Perëndimi e ka lënë Ukrainën më të ekspozuar ndaj sulmeve ajrore dhe shumë të pushtuar në fushën e betejës. Kievi ka bërë thirrje gjithnjë e më të dëshpëruara për furnizime me raketa të mbrojtjes ajrore javët e fundit.

Artikulli paraprakKQZ TAKIM ME PËRFAQËSUES TË ODIHR
Artikulli tjetërAKSIDENTI I TELEFERIKUT LË NJË TË VDEKUR E 180 NJERËZ TË BLLOKUAR NË AJËR NË TURQI