Lija e majmunëve nuk është më një emergjencë globale e shëndetit publik, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë, pothuajse një vit pasi u ngrit si kërcënim.

Virusi është ende në qarkullim dhe shpërthimet e mëtejshme mund të vazhdojnë, por niveli më i lartë i alarmit ka përfunduar, shtoi OBSH.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus u bëri thirrje vendeve që megjithatë të “qëndrojnë vigjilente”.

Artikulli paraprakBENET BECI: PAK ÇASTE NGA NJË NATË MIRËNJOHJEJE
Artikulli tjetër“LOKALET”/BARDH SPAHIA THIRRJE QYTETARËVE NË SHKODËR: DILNI MASIVISHT NË VOTIME