Senatori amerikan Chris Murphy i cili këtë javë ishte në vizitë zyrtare në Kosova tha se është i habitur për ngjarjet e ditës së sotme në veri të vendit ku ka patur përplasje mes serbëve dhe efektiviëve të policisë së Kosovës të cilët shoqqëruan në zyrë kryetarët e rinj të komunave.

Murphy tha se në takimin që pati me kryeministrin Albin Kurti ditë më parë, ky i fundit nuk i ka folur për një plan të tillë nga ana e institucioneve të Kosovës.

“Në takimin tim të hënën në Prishtinë me kryeministrin Kurti, ai nuk përmendi ndonjë plan për qasje në ndërtesat komunale. Si mik i Kosovës jam zënë totalisht në befasi dhe duhet t’i japë fund këtij provokimi menjëherë”-thuhet në reagimin e senatorit amerikan.

Artikulli paraprakPRESIDENTI BEGAJ TAKIM ME HOMOLOGUN ITALIAN
Artikulli tjetër“SIGURIA NË TERREN, PRIORITET”, BE REAGON PAS TENSIONEVE NË VERI TË KOSOVËS