Në Tivar në Mal të Zi policia është ngritur në këmbë pasi një person kërcënon se do të shpërthejë një sasi të madhe eksplozivi pasi e ka vendosur në një mjet. Zëdhënësi i Prokurorisë së Tivarit tha se vendi i ngjarjes është zbrazur dhe nuk ka rrezik për qytetarët.

Kërcënuesi kishte vendosur më parë në një filial banke mbishkrimin “Kthejini paratë që u vodhët punëtorëve të Primorkës”.

Është evakuuar godina ku ndodhet dega e bankës, si dhe ndërtesat e banimit në afërsi. Në vend ndodhet edhe një zjarrfikës. Janë bërë disa tentativa për të negociuar me burrin për të hequr dorë nga qëllimi i tij, por deri më tani pa sukses dhe se po vijnë anëtarë të familjes së tij të ngushtë.

Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore të Shtetit në Tivar, Radovan Gjurishiç, tha se i ka ndaluar punonjësve të bankës të hyjnë në filial, duke thënë se personi ishte i armatosur dhe i rrezikshëm me eksploziv.

“Kërkesat e tij reduktohen kryesisht në pagesën e pagesave për punonjësit e Primorka nga banka”, tha Gjurishiç. Ai tha se vendi i ngjarjes është evakuuar dhe se nuk ka rrezik për qytetarët.

Ai shtoi se ekipi negociator i policisë ka qenë i përfshirë në negociata që në fillim dhe se po bënin kontrolle. Sipas tij ky nuk ishte person i prirur për veprimtari kriminale.

Burri, i cili u prezantua si Edin Begziç, paraprakisht ka hedhur një video në YouTube, në të cilën i bën thirrje kryeministrit dhe zëvendëskryeministrit, si dhe kryetares së Kuvendit, të ndihmojnë në zgjidhjen e situatës me bankën, duke pretenduar dëme miliona dollarëshe.

Artikulli paraprakLAJMI I FUNDIT/ E RËNDË, DY PERSONA DHUNOJNË ME SENDE TË FORTA NJË GRUA
Artikulli tjetërKRIZA ENERGJETIKE NË KOSOVË, RAMA: DO T’I NDIHMOJMË QË FAMILJEVE MOS I MUNGOJNË DRITAT NË DY DITËT E FESTAVE TË FUNDVITIT