Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi, ka sjellë në vëmendje projektligjin e dorëzuar në Kuvend nga deputetët e Partisë së Lirisë, për indeksimin e pagave.

Me anë të një postimi në Facebook, Kryemadhi shtoi se ka ardhur koha që paratë e shqiptarëve të mos i hanë inceneratorët dhe koncesionet!

Postimi i plotë:
Gjatë 10 vjeçarit të qeverisë Rama çmimet janë rritur, ndërsa pagat kanë mbetur në vend.
Sot të gjithë shqiptarët e ndjejnë barrën e madhe të përballjes me koston e jetesës që rritet çdo ditë.

Ndaj, si deputetë të Partisë së Lirisë kemi depozituar sot në Kuvendin e Shqipërisë projektligjin “PËR INDEKSIMIN E PAGËS SË PUNOJËSVE DHE NËPUNËSVE NË REPUBLIKËN E SHQIPËRISË”.

Niveli skandaloz i pagave në shkallë vendi, të cilat nuk janë indeksuar as për të kompensuar nivelin e inflacionit, i bën punëtorët e Shqipërisë më pak të motivuar për të punuar dhe i shtyn drejt emigracionit.

Refuzimi i indeksimit të pagave nga ana tjetër, thellon varfërinë në vend dhe shton problemet e rënda sociale dhe ekonomike që po përballet vendi.

Është koha që paratë e shqiptarëve të mos i hanë inceneratorët dhe koncesionet!

Partia e Lirisë e demonstroi sot vullnetin e saj për ta garantuar me ligj, duke realizuar çdo vit indeksimin e pagave të shqiptarëve, e së shpejti do të shohim vullnetin e parlamentarëve të tjerë.

Artikulli paraprakBIEN SHIFRAT E COVID-19/ MINISTRIA E SHËNDETËSISË: 28 RASTE TË REJA, ASNJË HUMBJE JETE NË 24 ORËT E FUNDIT
Artikulli tjetër“SHQIPËRIA KA PLOT PARA TË PADEKLARUARA”, BALLA E KONFIRMON: E SJELLIM DHE E VOTOJMË KËTË SESION, LUFTON TRAFIKUN DHE TERRORIZMIN