Tensionet midis Rusisë dhe Polonisë anëtare të NATO -s kanë rritur “pikën e vlimit” ditët e fundit, ndërkohë që Moska pretendon se janë vrarë 80 mercenarë polakë. Humbjet e raportuara vijnë në të njëjtën ditë kur Rusia konfirmoi se ka hequr një flamur polak nga një memorial që përkujton vrasjen e mijëra polakëve nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1940. Kjo e ka shtyrë Poloninë t’i bëjë thirrje NATO-s që të forcojë më tej praninë e saj të sigurisë në Hendekun Suëalki, korridori i ngushtë i territorit që lidh tre shtetet baltike me pjesën tjetër të aleatëve të tyre të NATO-s dhe ndan Kaliningradin nga aleati rus Bjellorusia .

“Ne do të kërkojmë forcimin e këtij korridori… në bisedimet tona me partnerët tanë nga NATO,” tha Mateusz Moraëiecki në një konferencë shtypi në Bruksel pas një samiti të Bashkimit Evropian.

Kaliningrad dhe Hendeku Suwalki, në territorin polak, do të ishin pika zero për çdo konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Rusisë, pasi Vladimir Putin do të lëvizte menjëherë për të shkëputur shtetet baltike të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë nga pjesa tjetër e NATO-s dhe për të mbështetur enklavë e izoluar nga sulmet e pashmangshme të NATO-s. Këtë javë Moska paralajmëroi për ‘veprime shumë të ashpra’ kundër Lituanisë pasi dërgesat e qymyrit, metaleve, materialeve të ndërtimit dhe teknologjisë së avancuar u ndaluan duke kaluar nëpër territorin e saj në rrugën për në Kaliningrad. Pretendimet ruse për zhdukjen e 80 luftëtarëve polakë vetëm sa do t’i shtojnë tensionet.

“Deri në 80 mercenarë polakë, 20 automjete të blinduara luftarake dhe tetë raketa-hedhës të shumëfishtë Grad u shkatërruan në sulmet e sakta në fabrikën e zinkut Megatex në Konstantinovka” në rajonin e Donetskut, tha ministria ruse e mbrojtjes në një deklaratë.

Artikulli paraprakSITUATA E COVID-19! 289 RASTE TË REJA DHE ASNJË HUMBJE JETE NË 24 ORËT E FUNDIT
Artikulli tjetër‘ME SHPRESËN E ZOTIT, DO TË SHPËTOJMË SHUMË JETË’, BIDEN NËNSHKRON LIGJIN PËR ARMËT