Aleanca e qendrës së presidentit francez, Emmanuel Macron, rrezikon të mos fitojë shumicën, pas rundit të parë të zgjedhjeve parlamentare të së dielës.

Në këtë proces zgjedhor është vërejtur rritje për koalicionin e krahut të majtë.Aleanca “Së bashku” e Macronit ka garuar me grupin NUPES të së majtës në rundin e parë të zgjedhjeve.

Macron ka fituar mandatin e dytë presidencial në prill të këtij viti dhe këto zgjedhje parlamentare janë parë si testi i parë për të.Aleanca e Macronit ka fituar 25.75 për qind të votës së përgjithshme, në krahasim me NUPES që ka fituar 25.66 për qind të votave.

Duke marrë parasysh këto shifra, katër kompani të sondazheve kanë parashikuar që aleanca e Macronit mund të fitojë në rundin e dytë të zgjedhjeve të dielën e ardhshme, ndonëse rrezikon shumicën, por shihet si grupi më i madh.

“Ne kemi një javë për t’u mobilizuar”, ka thënë kryeministrja franceze, Elizabeth Borne para gazetarëve.

“Një javë për të bindur, një javë për të siguruar një shumicë të fuqishme”.

Sipas saj, aleanca e Macronit është grupi i vetëm politik që mund të sigurojë shumicën.

Nëse ky koalicion nuk fiton shumicën, pritet që Macron të sfidohet nga partitë e krahut të djathtë teksa çon përpara projektligjet dhe agjendën e tij.

Sipas Kushtetutës së Francës, presidenti ka kontroll ekskluziv në politikën e jashtme dhe atë të mbrojtjes, mirëpo i duhet shumica në parlament për të miratuar legjislacionin e brendshëm./REL

Artikulli paraprakSHTËPIA E BARDHË: PUTIN KA ‘ARMATOSUR’ USHQIMIN, DO BËJMË GJITHÇKA TË NXJERRIM DRITHËRAT NGA UKRAINA
Artikulli tjetërHIDHET POSHTË AKTAKUZA KUNDËR RONALDOS