Spanja do të fillojë të administrojë dozën e katërt të vaksinës kundër COVID-19 më 26 shtator, tha Ministria e Shëndetësisë.

Vendimi është marrë në mbledhjen e Komisionit të Shëndetit Publik, i cili përfshin anëtarë nga të 17 komunitetet autonome të vendit.

Personat mbi 80 vjeç dhe ata që jetojnë në shtëpi pleqsh do të jenë të parët që do të marrin përforcuesin e dytë.

Ministria tha se grupi i parë i vaksinave kundër variantit Omicron do të mbërrijë sot dhe do të shpërndahet javën e ardhshme.

Deri më tani, më shumë se 95 milionë doza vaksinash janë administruar në Spanjë, me 40 milionë njerëz që kanë marrë dy doza.

Artikulli paraprakFAMILJET SHQIPTARE KANË SHPENZUAR 185 MILIONË EURO MË SHUMË NË 8 MUAJ VETËM NGA SHTRENJTIMI I USHQIMEVE
Artikulli tjetërNGA MBRETI CHARLES DERI TE PRINCI 1-VJEÇAR, KËTA JANË 23 PERSONAT NË RADHË PËR KURORËN MBRETËRORE