Moti në vendin tonë do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në ultësirën perëndimore por vranësira shpeshta do ketë gjysma lindore gjatë paradites. Parashikohet që pasditja të sjelli shpeshtim të vranësirave në të gjithë vendin, ku më të dendura do të jenë në zonat veriore të Shqipërisë duke rrezikuar reshje te izoluara shiu.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por një rënie të lehtë do të ketë në orët e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 31°C.

Era do të fryjë mesatare deri e forte duke arritur shpejtësinë 38 km/h nga drejtimi Jugor – Jugperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgë 3 ballë.